DZIENNICZEK MIKCJI – CZYM JEST I DLACZEGO WARTO GO PROWADZIĆ?
Obserwujesz u siebie nieprawidłowości w układzie moczowym? Chcesz wstępnie ocenić przyczynę nietrzymania moczu. Zacznij prowadzi dzienniczek mikcji! Dowiedz się, jak robić to prawidłowo.

Dlaczego warto choć raz w życiu zrobić dzienniczek mikcji?
Jeśli interesujesz się swoim zdrowiem i funkcjonowaniem swojego organizmu na co dzień, to dzienniczek mikcji pozwoli Ci na pogłębienie tej wiedzy. Wykonanie dzienniczka mikcji może również zlecić fizjoterapeutka uroginekologiczna, lekarz ginekolog lub urolog.

Dwudniowe notowanie ilości przyjętych i wydalonych płynów (zapisanie wszystkich wizyt na toalecie) może być kłopotliwe, jednak jeśli spojrzysz na to jako pogłębienie i lepsze poznanie swojego organizmu, to możesz potraktować tę czynność, jako jednorazowy eksperyment. Brzmi lepiej prawda?

Z obserwacji zawsze można się czegoś dowiedzieć!
Może zauważysz, że chodzisz na zapas lub oddajesz mocz w małych ilościach (bo dzienniczek wykazał, że oddanego moczu było tylko 70 ml) lub  korzystasz zbyt często (i czasem warto byłoby skorzystać później). A może nie zdawałaś sobie sprawy, że pijesz tak dużo kawy, bo w pracy tak szybko szła jedna za drugą. A może stwierdzisz: wszystko działa idealnie – super, tylko się cieszyć.

Po dzienniczek mikcji powinna sięgnąć każda osoba, która zauważa u siebie niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu albo nietrzymaniem moczu. Metoda ta pozwala wykryć nieprawidłowości i sprecyzować ich charakter (między innymi rodzaj i stopień nietrzymania moczu), a co za tym idzie, wybrać odpowiedni sposób leczenia i obserwować na bieżąco jego efekty.

Do przeprowadzenia dzienniczka potrzebne będą dwa naczynia do pomiaru:
1. Szklanka, z której przez ten okres będziesz piła płyny (wodę, napoje itp.)
2. Pojemniczek z miarką do 500-600ml, do którego będziesz oddawać mocz w toalecie.
A także dzienniczek mikcji w formie tabelki – załącznik (pobierzesz go z zakładki dla pacjentek https://fizjo-femme.pl/dla-pacjentek/#top )

Jak to wygląda w praktyce?
Zapisz dzień i datę rozpoczęcia pomiarów. (najkorzystniej dzień wolny i dzień pracy)
Za każdym razem gdy coś wypijesz, zapisz godzinę, ilość i rodzaj wypitego płynu (gdy zjesz zupę, np. rosół też potraktuj to jako płyn i zapisz to).
Za każdym razem gdy oddajesz mocz, zmierz i zapisz jego ilość w ml, oraz godzinę wizyty w toalecie i siłę parcia na pęcherz, czyli jak bardzo chciało Ci się skorzystać z toalety (poszłaś „na zapas”, bo wychodziłaś z domu, czy było to parcie normalne, czy niemalże niekontrolowanie silnie).
Jeśli doszło do gubienia moczu, też to zaznacz. Dopisz godzinę i ewentualnie sytuacje w jakiej do tego doszło (przepełniony pęcherz, kaszel, kichanie).
Jeśli masz problem z parciami naglącymi. Przy każdej takiej sytuacji oznacz obecność parcia (np. „+”, gdzie „+++” oznaczają bardzo silne parcie) i jego nasilenie.  

Jakich informacji dostarcza dzienniczek mikcji?

  • Ilość i rodzaj spożywanych płynów na dobę
  • Ilość i częstotliwość oddawania moczu (w dzień i w nocy)
  • Pojemność pęcherza
  • Częstotliwość występowania parcia na pęcherz i jego nasilenie
  • Częstotliwość popuszczania moczu oraz sytuacja, w której do tego doszło
  • Ilość popuszczonego moczu (subiektywna lub obiektywna – kiedy ważymy wkładki)
  • Ilość snu

WARTO WIEDZIEĆ (!!) Jak powinien wyglądać prawidłowy dzienniczek mikcji?

Prawidłowa wartości uzyskane w dzienniczku mikcji to:
– dzienna liczba mikcji 6-8 razy
– nykturia (nocne oddawanie moczu) – 0-1
– dobowa liczba mikcji do 8
– 24 godzinna produkcja moczu- do 2,8 l.
– nocna objętość moczu – < 20% dobowej objętości moczu

Dzienniczek mikcji – często zadawane pytania

Co notować?
Zupy, kefiry, jogurty, kawa, herbata, soki, woda, zioła itp. wpisuj w kolumnę przyjmowanych płynów. Nie jest konieczne zaznaczanie tego, co wypiłaś.
Owoce! Jeśli jesz owoc – zapisz jaki i ile. Kilogram arbuza robi dużą różnicę w dzienniczku mikcji.

Co mam zanotować, jeśli oddam mocz kilka razy w ciągu tej samej godziny?
Jeśli oddałaś mocz kilka, np. 3 razy między godziną np. 9:00 a 10:00, wpisz 3 pomiary w godzinie 9:00.

Co jeśli w trakcie oddawania moczu niespodziewanie przepełni się kubeczek?
Jeśli zdarzy się, że ilość moczu będzie większa niż pojemność kubeczka, wtrzymaj mocz, wylej zawartość pojemnika i dokończ mikcję do kubeczka. Jeśli nie jesteś w stanie wstrzymać strumienia moczu, a kubeczek do pomiarów ma za małą objętość, szybko wylej mocz z kubeczka i “dolej resztę moczu”, która jeszcze wycieka. Podczas zapisywania wartości dodaj objętość pełnego kubeczka, do tego co w nim jeszcze pozostało po wylaniu.

Czy na co dzień można przerywać strumień moczu w celu ćwiczenia mięśni dna miednicy?
Na co dzień gdy przerywasz strumień moczu w celu ćwiczenia mięśni dna miednicy, zaburza to fizjologię mikcji.

Czy moje odczucia np. ból w trakcie tez zapisać?
Jeśli odczuwasz ból w trakcie mikcji, zauważasz wąski/przerywany lub rozbryzgujący się strumie moczu. Każde nieprzyjemne odczucia możesz zanotować, ale nie musisz – możesz powiedzieć o tym na wizycie.

Pamiętaj najważniejsza jest systematyczność – rób adnotacje niezwłocznie po każdej wizycie w toalecie i każdej ilości przyjętego płynu, nie odkładaj tego na później! Dzięki temu masz pewność, że dzienniczek jest prawidłowo wykonany.
Na podstawie informacji z dzienniczka mikcji fizjoterapeuta jest w stanie indywidualnie dostosować terapię, ćwiczenia oraz wskazówki do Twojego problemu.
W celu oceny dzienniczka zapraszam do gabinetu.

Powodzenia, Wasza M.