CZY FIZJOTERAPEUTA UROGINEKOLOGICZNY MOŻE WSPOMÓC OBRÓT DZIECKA GŁOWĄ W DÓŁ?

Po relacji na instagramie z 18 stycznia Wasz feedback nie pozwala o tym nie wspomnieć. Obrót malucha do położenia główkowego – wsparcie od strony fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Ostatnio było u mnie kilka pacjentek, którym zależało na porodzie siłami natury, ale dziecko było w dalszym ciągu ustawione miednicowo.

Wiele z kobiet po 30 tygodniu ciąży, dowiaduje się, że dziecko „siedzi sobie” w brzuchu w położeniu miednicowym lub poprzecznym i prawdopodobnie jeśli się nie obróci, będzie to wskazaniem do cięcia cesarskiego – niejednokrotnie ta wiadomość wiąże się z pewnego rodzaju stresem lub straconą nadzieją na poród naturalny zwłaszcza w pierwszej ciąży ….

RODZAJE UŁOŻENIA PŁODU W BRZUCHU MATKI

Zacznijmy od wytłumaczenia czym różnią się pozycje ułożeń w brzuchu ciężarnej.

Dzieci w brzuchu mamy zazwyczaj przyjmują położenie podłużne główkowe w III trymestrze ciąży (między 32. a 34. tygodniem ciąży). Zdarzają się również takie sytuacje, że dziecko przekręca się dopiero przed samym porodem. Podczas ostatnich wizyt u ginekologa przed rozwiązaniem z pomocą USG lekarz oceni, w jaki sposób ułożyło się dziecko. Gdy płód jest mały i ma dużo miejsca w łonie mamy, a w macicy jest dużo płynu owodniowego, maluszek może zmienić swoją pozycję nawet w dniu porodu.
Położenie poprzeczne to każde położenie płodu, w którym długa oś płodu przebiega pod kątem prostym lub ostrym (położenie skośne) w stosunku do długiej osi matki. Poród naturalny w tym przypadku jest niemożliwy, ponieważ dochodzi zazwyczaj do wklinowania się barku płodu w kanał rodny. Lekarz, dbając o bezpieczeństwo mamy i dziecka, w takiej sytuacji zakwalifikuje pacjentkę do cięcia cesarskiego. Maluszek może znajdować się w położeniu miednicowym, co oznacza, że zamiast główki we wchodzie miednicy mamy – znajduje się pupa dziecka.

OBRÓT DZIECKA DO PORODU – CZYNNIKI DETERMINUJĄCE

Temat obrotu nie zawsze oczywisty, a raczej powód dlaczego dziecko w macicy pozostaje w położeniu poprzecznym lub miednicowym. Czynników może być wiele zarówno po stronie przyszłej Mamy jak i dziecka.

Jeśli dziecko nie chce się obrócić w stronę kanału rodnego, to z anatomicznego i fizjologicznego punktu widzenia najprawdopodobniej oznacza, że w obrębie macicy wygenerowane jest napięcie które mu to uniemożliwia.

Podczas wizyt gdy nic nie stoi na przeszkodzie jak np. krótka pępowina lub pępowina obwiązana dookoła szyi, małowodzie, przegroda czy mięśniaki macicy, bądź łożysko przodujące; terapeuta krótko mówiąc stwarza dziecku przestrzeń i próbuje zapewnić maluchowi warunki w których może się obrócić. Celem jest przywrócenie balansu napięć w ciele matki, aby zwiększyć miejsce dla dziecka, by mogło swobodnie się ustawić. Ale są pewne metody, którymi możemy zachęcić dziecko do zmiany pozycji. Rozluźnienie i przywrócenie ruchomości i równowagi macicy zapewni więcej przestrzeni dziecku na swobodne obrócenie się w stronę kanału rodnego.⁣ Nie są to metody inwazyjne, nie stanowią zagrożenia ani dla matki ani dla płodu.

Kochane  PAMIĘTAJCIE , że fizjoterapeuta/osteopata absolutnie nie wykonuje obrotu położniczego!!

Taki manewr wykonać może doświadczony lekarz położnik z wykorzystaniem USG oraz KTG płodu i jest przeprowadzany w szpitalu w okresie 37-38 t.

JAK FIZJOTERAPEUTA W SPOSÓB NIEINWAZYJNY MOŻE POMÓC?

W swoje praktyce wykorzystuję techniki z terapii manualnej oraz dobieram odpowiednie ćwiczenia, Fizjoterapeuta/osteopata pracując z ciałem stwarza przestrzeń, w których maluch MOŻE się obrócić.

Aby wpłynąć na ruchomość tkanek/struktur , pracujemy z :

– przeponą oddechową

– kręgosłupem, klatką piersiową, czaszką

– mięśniami brzucha

– mięśniami dna miednicy

– macicą i jej aparatem więzadłowym – w. obłe i krzyżowo-maciczne.

– więzadłami pachwinowymi

– powięzią i taśmami anatomicznymi

Są to struktury anatomiczne, które otaczają macicę i mogą ograniczać przestrzeń dziecka na ruch. Jest to bardzo delikatna praca i BEZPIECZNA zarówno dla matki jak i dla płodu.⁣

Poza terapią w gabinecie przyszła mama dostaje ćwiczenia i zadania domowe, które sprzyjają obrotowi dziecka, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań ginekologicznych.

JAK PRZYSZŁA MAMA MOŻE WSPOMÓC ZMIANĘ UŁOŻENIA PŁODU?

Dodatkowo warto wprowadzić:

– ruch – ćwiczenia dające dziecku miejsce

– unikać przewlekłego siedzenia zwłaszcza w pozycjach, gdzie kolana są powyżej kolców biodrowych

– UNIKAJ przysiadów, składów, głębokich krążeń miednicą na piłce aby nie „wpychać” dziecka w kierunku kanału rodnego

– skorzystać z technik Spinning Babies – tj. Forward-leaning Inversion oraz pozycje odwrócone

– wizualizować i rozmawiać z dzieckiem

– wykorzystać afirmację i relaksację

– pójść do akupunkturzysty

– wypróbować zabawę ze światłem oraz ciepło-zimnymi okładami na brzuch.

CZY KAŻDA PRÓBA KOŃCZY SIĘ OBROTEM?

Nie każda próba kończy się powodzeniem. Czasami po prostu natura wie lepiej i wówczas warto przygotować się do porodu przez CC.

Wiedziałaś że fizjoterapeuta/osteopata może wspomóc obrót dziecka?

Dajcie znać czy któraś z Was korzystała z takich wizyt.

Wasza M.

Zapraszam Was na mój instagram oraz Facebook

#fizjoterapia #fizjoterapiauroginekologiczna #dno miednicy #uroginekologia # ciąża #bedęmamą # fizjoterapiakobieta #obrót #kobieta #mama #dziecko #miednica  #pregnant #poznań #oddech #przygotowaniedoporodu