Cześć Kochane przyszłe Mamy! ❤️🤰
Dziś chcę się z Wami podzielić  jedną z alternatywnych metod łagodzenia bólu porodowego – metody fizjoterapii jaką jest TENS.
Jeśli chcecie poznać jeden z porodowych gadżetów zmniejszających dolegliwości bólowe, to zapraszam do dalszej lektury. 🔌✨

 

**TENS – Co to jest?** Czyli jak złagodzić ból podczas porodu

TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów, to niewielkie urządzenie, które pomaga łagodzić ból podczas porodu. Działa wykorzystując prąd o małym, regularnym natężeniu oraz zmiennej częstotliwości, które pomagają zminimalizować odczuwanie bólu poprzez blokowanie sygnałów bólowych dochodzących do mózgu. 🎇 W trakcie pierwszego okresu porodu zmniejsza ból wywoływany przez skurcze macicy, w drugim okresie porodu stymuluje rozluźniająco na wzrastające napięcie mięśniowe i części miękkie kanały rodnego.

TENS wykorzystuje się z użyciem 2 par elektrod – pierwszą z nich umieszcza się na granicy górnych kręgów piersiowych i lędźwiowych (Th10-L1) , to one zmniejszą dolegliwości bólowe w 1 okresie porodu. W trakcie tego okresu impulsy nerwowe działając na sploty nerwowe miednicy i podbrzusza, zmniejszają ból wywołany przez skurcze macicy. Drugą parę przykleja się nico niżej w okolicy kości krzyżowej (S2- S4) i stymuluje w drugim okresie porodu nerwy przywspółczulne – działa to rozluźniająco na wzrastające napięcie mięśniowe i części miękkie kanału rodnego.
Metoda ta polega na blokowaniu tak zwanej bramki bólowej i wydzielenie naturalnych endogennych opioidów, czyli substancji tłumiących tak zwanych beta endorfin blokując czucie bólu.

**Dlaczego to takie fajne? Czyli Doświadczenia moich pacjentek** z  metodą łagodzenia bólu podczas porodu za pomocą elektrostymulatora TENS

Niestety 7 lat temu nie wiedziałam, że TENS wykorzystywany może być w trakcie porodu. Z tego powodu nie mogę podzielić się swoim doświadczeniem, ale mogę przedstawić Wam doświadczenia moich pacjentek z elektorstylumatorem. Miłej lektury 🙌✨
Ania: To niewielkie cudo naprawdę łagodzi skurcze! Rodząca sama kontroluje natężenie impulsów do swoich potrzeb, dzięki czemu poczujesz się silna i gotowa na każdy skurcz! 💪

Kasia: Ten mały gadżet okazał się być moim sprzymierzeńcem podczas skurczów i naprawdę przyniósł ulgę w trakcie porodu. Był to dla mnie naturalny sposób na łagodzenie bólu, a jednocześnie zachowanie kontroli nad procesem.

Ola: Mogłam dostosować intensywność impulsów do własnych potrzeb, co sprawiło, że czułam się pewniej i bardziej zrelaksowana. Aż trudno uwierzyć, jak tak prosty gadżet może tak skutecznie pomóc w tym wyjątkowym momencie. 🙌✨

Marta: Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o TENS, byłam pełna ciekawości i trochę sceptyczna. Jednak już podczas pierwszych skurczów zaczęłam dostrzegać jego pozytywne efekty. Dzięki możliwości regulacji intensywności impulsów miałam kontrolę nad procesem, a jednocześnie czułam niesamowitą ulgę w trakcie bólu.
Oliwia: Urządzenie było dla mnie swego rodzaju wsparciem, które pozwoliło mi zachować spokój i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na nadchodzącym cudzie narodzin. TENS oferował mi pełną mobilność – mogłam poruszać się swobodnie, co zdecydowanie ułatwiło mi przeżycie tego wyjątkowego momentu.
Martyna: Korzystając z TENS, doświadczyłam porodu w sposób, o jakim wcześniej nie marzyłam – mniej stresujący, bardziej kontrolowany, a jednocześnie pełen emocji.

**Dlaczego polecam?**Metoda łagodzenia bólu przy użyciu elektrostymulatora, uważana jest za całkowicie bezpieczną. Nie ma negatywnego wpływu na dziecko nie zwiększa ryzyko powikłań porodowych. Jest łatwa w użyciu oraz daje kontrolę nad intensywnością bólu, dzięki pomaga zachować spokój i skupienie.

Przeciwwskazania do użycia elektrostymulatora – ze strony rodzącej to stymulator serca, nadwrażliwość na prąd, epilepsja. Nie wykonuje się w trakcie immersji wodnej oraz podczas KTG.
**Podsumowanie:**
Dziękuję, że podążyliście ze mną przez moje doświadczenia moich pacjentek z TENS podczas ich porodów.  Każda przyszła mama zasługuje na poznanie różnych opcji i wybór tego, co najlepiej odpowiada jej potrzebom. Mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny dla tych z Was, którzy rozważają różne opcje i szukają sposobu na bardziej komfortowe narodziny swojego maleństwa.
Dajcie znać, czy wypróbowaliście TENS podczas porodu – podzielcie się swoimi historiami, śmiało pisząc w komentarzach! Razem tworzymy wspaniałą społeczność wsparcia dla przyszłych mam. 💖🤰 Jeśli masz pytania jestem! 💬👇
Chcesz skorzystać z dobroczynnych mocy aparatu TENS zapraszam do wypożyczenia – info na priv.
Do zobaczenia w kolejnym wpisie!
Wasza M.

Zapraszam Was na mój instagram oraz Facebook